I've been taking this guy for a 30-40 minute run/walk around our neighborhood in the late morning.
![]() |
How can you say no to this face? |
![]() |
We love spending time outdoors together |
But Mom, Dad, there is something in the water...I NEED it! |
Regardless of this behavior, I always enjoy the time we spend together, especially since I know it will be much more limited once I start my new job next week.
Post-workout Snack
So, anyways...after my little workout with the pup today, I decided to come inside for some post-workout fuel in the form of a mid-morning snack.
Yogurt parfait ingredients, yum! |
Another great thing about this snack, it was an affordable choice. You may be saying, "no way, I don't believe you!" But I promise, I'm not lying!
This week chobani yogurt was on sale for $1.00, which is a great price here. Then I had a $0.30 off coupon I printed from the chobani website. So, I paid only $0.70 for my favorite Greek yogurt! I may have stocked up on extras even though I only had one $0.30 off coupon.
The (non-organic) raspberries were on sale this week for $2.00. I used a handful of raspberries (about 1/4 of the package), so technically that was $0.50 for the cost of the raspberries.
I like to buy organic produce when possible, but we don't have a huge selection of organic produce here. Often the organic produce that is available is at least three times as expensive as the conventional produce. If I find a good sale on organic produce, I stock up! I also like to take advantage of the local farmer's market. Although most small farms are not certified organic, they typically report that they are growing their produce in an organic-style (i.e. without pesticides etc). Okay, enough on that tangent, organics will be a topic for another post at a later date!
The Back to Nature granola is something I purchased awhile ago. It was on sale for $3.79 as part of a Buy One Get One Free Promotion. I paired the sale price with some $1.00 off coupons I had for the items. At Publix, you can use two coupons on a BOGO promotion because you are technically "purchasing" two items. A great way to really save big! So I used two $1.00/1 coupons that I printed off the internet, and I paid $1.79 for two packages ($0.90 per package) of this delicious granola. That means that each serving of granola I use in my yogurt costs probably less than 10 cents...trust me this granola has lasted me a LONG time!
That brings the grand total for my breakfast parfait to less than $1.50! You can't say eating healthy can't be affordable. That is cheaper than going to the drive through for breakfast, and it took about 2 minutes to assemble the entire parfait!
No comments:
Post a Comment